Rekomendowany sposób uprawy chryzantem

Chryzantemy doniczkowe wielkokwiatowe, to grupa chryzantem, które uprawiane są głównie z myślą o produkcji na 1 listopada. Ich kwiatostany, zwykle w formie dużych, zwartych kul, tradycyjnie kojarzą się ze okresem Wszystkich Świętych. Chryzantemy tej grupy rekomendujemy do uprawy sterowanej na jeden kwiat bez uszczyknięcia lub z uszczyknięciem.

Wielkokwiatowe doniczkowe – uprawa sterowana
Sadzenie: początek czerwca- koniec lipca
Ilość sadzonek: na pojedynczy kwiat – 9-11 sadzonek, z uszczyknięciem – 6-8 sadzonek (do 10.07)

Miska:  Ø 21
Uszczyknięcie: 1 raz, 5-10 dni od wysadzenia
Skarlanie: pierwszy zabieg, gdy odbicia boczne mają około 1 cm (około 10 dnia), kolejne co 8-10 dni (uzależnione od siły wzrostu rośliny), stężenie 0,3%-0,5% do 20 września, do niewybarwionego pąka
Czyszczenie z pąków bocznych około 10.09
Sterowanie zgodnie z wytycznymi z katalogu dla danej odmiany.

Chryzantemy doniczkowe średniokwiatowe, to grupa odmianowa o bardzo różnorodnym typie kwiatostanów, zarówno co do kształtu jak i koloru. Kwiaty tej grupy można uprawiać zarówno z myślą o produkcji na 1 listopada jak i na dowolny inny termin. Chryzantemy tej grupy z roku na rok stają się coraz bardziej popularne jako kwiat dekoracyjny wykorzystywany latem do zdobienia balkonów, werand czy parapetów okiennych. Dzięki bardzo dobrej reakcji na sterowanie możemy wyprodukować kwiaty na dowolnie wybrany czas. Średniokwiatowe doniczkowe – uprawa sterowana na 1 listopada Sadzenie: początek lipca do połowy sierpnia Ilość sadzonek: 5-9 sadzonek Miska: Ø od 17 do 21 mm Uszczyknięcie: 1 raz po 5-10 dniach od wysadzenia Skarlanie: pierwszy zabieg gdy odbicia boczne około 1 cm (około 10 dni), kolejne co 10-14 dni, stężenie 0,3%-0,5%, do 20.09, niewybarwiony pąk Sterowanie: na 1 listopada zgodnie z wytycznymi z katalogu. Sterowanie na inny termin: Poniżej przykładowy schemat sterowania na 26 maja (21 tydzień) Odmiana Miliwaukee – czas reakcji 8 tygodni Start sterowania: 8+1 liczone wstecz. Zaczynamy sterowanie w tygodniu 12.
10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Początek sterowania

Kwitnienie

Chryzantemy drobnokwiatowe jesienne idealnie nadają się do produkcji kwiatów na 1 listopada. Odmiany tworzą duże kule dochodzące niekiedy do ponad metra średnicy. Rośliny, prezentowane w ofercie dobieramy tak aby zaczynały kwitnienie w 40-42 tygodniu roku bez potrzeby stosowania sterowania na okres Wszystkich Świętych.

Drobnokwiatowe doniczkowe jesienne
Sadzenie: początek maja – lipiec
Ilość sadzonek: 1 sadzonka, w późniejszym okresie 2-3 sadzonki
Rozstaw: co 70cm, nie mogą się stykać
Misa: Ø 21-23
Uszczyknięcie: 1 raz, 5- 10 dni od wysadzenia
Skarlanie: gdy roślina zakryje średnicę doniczki – około 4 tygodnia, kolejne (jeśli wymagane) co 10-15 cm w zależności od siły wzrostu
Bardzo ważne systematyczne zasilanie

Chryzantemy cięte wielkokwiatowe idealnie nadają się do bukietów, wiązanek, a niektóre odmiany (np. Creamist) świetnie wykwitają na 1 listopada. Większość odmian z tej grupy tworzy duże kwiaty na mocnych łodygach.

Cięte wielkokwaitowe – uprawa sterowana
Sadzenie: koniec czerwca – lipiec
1 sadzonka = 1 kwiatostan
Zagęszczenie: od 48 szt/m²– bardzo duże kule np. Palisada do 64 szt/m² – mniejszy kwiat np. Marama sunny
Skarlanie: pierwszy zabieg, gdy roślina ma około 50 cm wysokości drugi zabieg, gdy pokaże się pączek
Sterowanie: zgodnie z terminami w katalogu, ALE nie dłużej niż do 10.09
Systematyczne: podlewanie, nawożenie, obrywanie pędów bocznych

Cięte bez sterowania -Creamist

Sadzenie: połowa czerwca – 10 lipca. W przypadku wczesnego sadzenia przycinamy po ok. 7 dniach.
Zagęszczenie: 48 szt/m² – odmiana tworzy bardzo duże kwiatostany.
Skarlanie: pierwszy zabieg, gdy roślina ma około 50 cm wysokości drugi zabieg, gdy pokaże się pączek
Systematyczne: podlewanie, nawożenie, obrywanie pędów bocznych!
Dodatkowe informacje: Przesuszenie może powodować karłowatość. Unikać zbyt dużego stężenia nawozu w podłożu – zasolenie prowadzi do zamierania systemu korzeniowego i zasychania roślin. Wymagana ochrona przeciw wciornastkom i zmiennikom, szkodniki te prowadzą do uszkodzenia stożków wzrostu.
Nawożenie: Jak przy innych odmianach ciętych. Patrz tabela nawożenia.

Chryzantemy cięte gałązkowe tworzą dużo, stosukowo drobnych kwiatów na jednej łodydze z licznymi odgałęzieniami. Odmiany z tej grupy są wykorzystywane głównie przez florystów do różnorodnych kompozycji kwiatowych. Grupa bardzo dobrze reagująca na sterowanie tym samym z możliwością uzyskania kwiatów w dowolnym okresie.

Chryzantemy Gałązkowe – uprawa sterowana

Sadzenie: marzec – lipiec
Rozstaw: od 48 szt/m² np. Anastasia do 64 szt/m² np. Froggy
Sterowanie gdy roślina osiągnie 40 cm wysokości latem do wybarwienia pąka na 01.11 do 10.09
Skarlanie: pierwszy zabieg, gdy roślina ma około 50 cm wysokości drugi zabieg, gdy pokaże się pączek stężenie 0,2- 0,3%

* Rekomendowane sposoby uprawy na podstawie wewnętrznych testów. Za ich stosowanie firma: Ogrodnictwo Paweł Pychyński, nie ponosi odpowiedzialności.

*Podane mieszanki stanowią jedynie propozycję. Firma: Ogrodnictwo Paweł Pychyński nie ponosi odpowiedzialności za ich stosowanie.