Ze względu na ograniczoną ilość skutecznych środków ochrony roślin, proponujemy preparaty które wspomagają
środki chemiczne w walce z chorobami i szkodnikami.

Preparaty ograniczające rozwój chorób i szkodników polecane do przemiennego stosowania.

Nazwa handlowa

Dawka

Uwagi

Klozer

0,2%

Preparat zawiera pożyteczne grzyby które odżywiają się białkami w ciele owadów. Grzyb szybko rozwija się w jego wnętrzu . Owad przestaje żerować i ginie w ciągu kilku dni. Grzyby atakują m.in. opuchlaki, pędraki, drutowce, larwy muchówek. Preparat zawiera także bakterie ryzosfery które korzystnie wpływają na system korzeniowy rośliny.

Spruzit

1%-2%

Insektycyd pochodzenia naturalnego na bazie oleju rzepakowego i substancji z kwiatu złocienia dalmatyńskiego. Uszkadza układ nerwowy owadów . Olej rzepakowy osadza się na powierzchni owadów i roztoczy powodując ich duszenie.

DiPel DF

0,1%-0,2%

Biologiczny insektycyd o działaniu żołądkowym przeznczony do zwalczania gąsienic motyli. Na roślinie działa powierzchniowo. Konieczne jest pokrycie wszystkich części roślin. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować i giną.

Olejek pomarańczowy

Limocide 050 SC

0,6-1%

Naturalny środek o działaniu owadobójczym i grzybobójczym na bazie olejku pomarańczowego . Do stosowania na roślinach ozdobnych ,warzywach , owocach , ziołach .Pomaga w zwalczaniu :

wciornastka ,mączlika, mączniaka prawdziwego, rdzy.

Oleje roślinne

Naturalis

0,1%-0,15%

Insektycyd na bazie oleju (OD) działa kontaktowo. Przylega do naskórka owada i roztoczy po czym wnika do wnętrza ciała. Śmierć szkodnika następuje w wyniku mechanicznej penetracji grzybni. Pomaga w zwalczaniu: mączlika szklarniowego ,oskrzydłego, warzywnego, wciornastka ,przędziorka , mszycy, drutowców.

Lepinox Plus

0,1%

Insektycyd o działaniu selektywnym do biologicznego zwalczania gąsienic motyli. Ma działanie żołądkowe. Po spożyciu gąsienica przestaje żerować , może pozostać żywa jeszcze przez kilka dni.

Biosept Active

33% ekstraktu z nasion i miąższu grejfruta

0,05-01%

Jest środkiem wspomagającym uprawę roślin-stymulator wzrostu, do stosowania w uprawach roślin ozdobnych w warunkach polowych i pod osłonami. Środek może być stosowany w okresie wegetacji do podlewania lub opryskiwania roślin. Biosept Active stosuje się w celu lepszego ukorzeniania się roślin oraz w czasie wzrostu- do poprawy ich jakości. Ogranicza rozwój: patogenów glebowych , mączniaka prawdziwego i rzekomego, rdzy oraz plamistości liści.

Emulpar 940 EC

Olej rydzowy i środki emulgujące

0,9-1,2%

Ogranicza populację mszyc ,przędziorków, larw wciornastków, larw mączlików, larw miseczników i wełnowców. Działa mechanicznie i fizycznie. Po opryskaniu opanowanych roślin ciecz pokrywa organizm szkodnika cieńką , lepką powłoką, która powoduje czasowe unieruchomienie organizmów szkodliwych ograniczając zasięg ich przemieszczania i pobierania pokarmu. Zduszony i zagłodzony szkodnik z czasem ginie . Opryskiwać rośliny rano lub po południu ( aby ciecz użytkowa mogła wyschnąć) przy temperaturze nie przekraczającej 25°C. W razie potrzeby zabieg powtórzyć po upływie 5-7 dni .

Preparaty biochemiczne

stymulatory wzrostu roślin

Afik

( naturalne polisacharydy)

0,3%

Działa mechanicznie dzięki klejącym właściwościom składników.

Wspomaga ochronę przed : mszycami, przędziorkami,

larwami-mączlików i wciornastków. Wymagane jest całkowite pokrycie powierzchni liści także od spodu. Zaleca się powtórzyć zabieg po upływie 5-7 dni w przypadku zauważenia żywych szkodników.

Kwasy tłuszczowe C 14 do C 20

Fitter

1 %-2 %

Insektycyd i akarycyd w formie emulsji wodnej. Działa kontaktowo. Wnika do ciała owada powoduje zaburzenia w osmoregulacji i wymianie gazowej . Skuteczny w zwalczaniu owadów, roztoczy. Działa na mszyce, mączliki, przędziorki.

Prestop WP

0,5%

Biologiczny środek zapobiegawczy i grzybobójczy przeciwko chorobom korzeni wywołanych grzybami: Pythium, Phytophtora, Rhizoctonia, Fusarium. Zapobiega chorobą liści wywołanych przez grzyby z rodzaju Botrytis ( szara pleśń) i Didymella bryoniae.

Pyregard

0,08%-01%

Insektycyd w formie koncentratu , oparty na naturalnej pyrytrynie z wyciągu z złocienia. Działa Kontaktowo. Przeznaczony na mszyce i mączliki. Zalecany do stosowania zarówno w ochronie konwencjonalnej i ekologicznej.

Serenade ASO

1%-2%

Mikrobiologiczny środek grzybobójczy oraz bakteriobójczo/ styczny do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Zwalcza: szarą pleśń, alternarioze, mączniaka prawdziwego, raka bakteryjnego, zarazę ogniową, brunatną zgniliznę.

Serifel WP

0,05 %-0,2 %

Fungicyd mikrobiologiczny przeznaczony do stosowania zapobiegawczo przeciwko szarej pleśni.