strona główna
  polska flaga

English version

Russian version

chryzantemy
OFERTA 2018
COSMO
Doniczkowe Wielkokwiatowe
Doniczkowe ÂŚredniokwiatowe
Doniczkowe Drobnokwiatowe Letnie
Doniczkowe Drobnokwiatowe Jesienne
Cięte Wielokwiatowe
Cięte Gałązkowe

HITY

Dni otwarte 2014

RELACJA Z DNI OTARTYCH 2014

W tym roku zaproszenie do udziału w chryzantemowych Dniach Otwartych w naszym gospodarstwie przyjął wybitny specjalista w zakresie uprawy chryzantem, Holender Harold van Gennip.
Prelegent rozpoczął od przypomnienia, iż mamy do czynienia z rośliną dnia krótkiego co oznacza, że do inicjacji pąka chryzantema potrzebuje minimum 13 godzin ciemności. Stąd tak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła, aby uniknąć pojawienia się niepożądanego pąka. W tym celu materiał wyjściowy tak zwany „matecznik”, jak i produkcja kwiatu gotowego, zwłaszcza w okresie zimy i wiosny wymaga doświetlania w porze nocnej. Na swój sposób oszukujemy roślinę wydłużając jej dzień. Najczęściej używamy w tym celu standardowych żarówek (150W) lub energooszczędnych (30W) przeliczając jedną lampę na 9,6 m^(2) powierzchni.

Jednak nie tylko brak odpowiedniej ilości światła może wywołać przedwczesną inicjację pąka. Częstą przyczyną jest także reakcja rośliny na stres jakim jest nagła zmiana temperatury. Warto zapamiętać - optymalną temperaturą do rozwoju kwiatostanu jest 16-18^(o)C. Bardzo niska temperatura może opóźnić kwitnienie. Przy wysokiej temperaturze istnieje ponadto ryzyko deformacji kwiatostanu oraz pojawienie się „oka”.
Harold van Gennip zaznaczył także jaki wpływ na wielkość - wigor naszej rośliny ma termin rozpoczęcia sterowania.

Praktykuje się trzy terminy:
- bezpośrednio po wysadzeniu, otrzymując tym samym niską i krępą roślinę,
- w dniu uszczyknięcia, dając roślinie więcej dni długich,
- kilka dni po uszczyknięciu, najczęściej praktykowany sposób w Polsce, uzyskując dzięki temu duży pokrój rośliny, ale z drugiej strony, roślina ta wymaga częstego “skarlania” i dużo ciężej utrzymać ją w rygorze wzrostu.

Kolejnym ważnym zagadnieniem poruszonym podczas wykładu była ochrona roślin. Warunkiem koniecznym do otrzymania dobrej jakości rośliny są regularne opryski zapobiegawcze przeciwko chorobom grzybiczym i szkodnikom oraz regularna, minimum cotygodniowa lustracja, przy której pomocne są żółte tablice lepowe. Opryski zapobiegawcze rekomenduje przeprowadzać raz w tygodniu a w okresie bardzo gorącym trzy razy na 14 dni. Wypróbowane zostały w Holandii mieszanki złożone z Daconil, Decis, Vertimec, Actara lub Mesurol. Niestety nie wszystkie w/w środki zostały zarejestrowane w Polsce.

Szkodniki najczęściej atakujące chryzantemy to przędziorek chmielowiec, miniarka i wciornastek zachodni. Ich potomstwo rozmnaża się w bardzo krótkim czasie a rozwojowi sprzyja wysoka temperatura oraz brak reakcji w postaci oprysków. Wciornastek, poza zagrożeniem bezpośrednim, może być nośnikiem wirusa TSWV. Okres inkubacji, czyli czas od zarażenia rośliny do pojawienia się pierwszych symptomów to 2 do 4 tygodni. Prelegent podkreślił kilkakrotnie, iż należy być świadomym, że nie wszystkie grupy roślin i nie wszystkie odmiany pokazują symptomy. Wirus może pozostać ukryty.

Inną groźną chorobą chryzantemową jest biała rdza. Charakterystycznym objawem tego grzyba są białe plamki na liściach pojawiające się 7-10 dni od zakażenia.
Holenderski specjalista zaznaczył ważne zasady przy wykonywaniu oprysków: w przypadku oprysków grzybobójczych najpierw wykonujemy oprysk i nie podlewamy rośliny przez kolejne 24 godziny, aby nie spłukać zastosowanego środka. Odwrotna zasada obowiązuje w przypadku oprysków przeciwko szkodnikom.

Na koniec Harold van Gennip zwrócił uwagę jak ważne jest notowanie swoich obserwacji i doświadczeń oraz zastosowanych rozwiązań, aby móc do nich wrócić w kolejnym sezonie chryzantemowym.
Inny czynnik wpływający na jakość roślin to forma ukorzeniania sadzonki chryzantem. Jak zostało zaznaczone, najwyższej jakości sadzonkę otrzymuje się przy ukorzenianiu w kostce torfowej co potwierdziły wewnętrznie przeprowadzone testy przez naszą firmę. Ograniczenia tej formy ukorzeniania pojawiają się przy wysyłkach kurierskich, dlatego też nasza firma zdecydowała się na zakup maszyny do napełniania multiplatów firmy Da Ros oraz częściową produkcję w multiplatach.

W tym miejscu dziękujemy za liczne przybycie i tak duże zainteresowania z Państwa strony.
Kazimierz i Paweł Pychyńscy, Danusia Wardrencka oraz Zespół Pracowników


Copyright by Chryzantemy 2018